trende

Rusya Vizesi ile ilgili bilgiler

81
Rusya Vizesi ile ilgili bilgiler

Rusya Vizesi ile ilgili bilgiler

Uluslararası anlaşma ile başka bir şekilde öngörülmemiş ise, yabancı vatandaş Rusya Federasyonuna giriş için vize almalıdır.

Vize Rusya Federasyonuna giriş yapmadan önce alınmalıdır.

Vize yabancı vatandaşın pasaportuna yapıştırılır ve şu bilgileri içerir: soyadı, adı (Rus ve Latin alfabe harfleri ile), doğum tarihi, cinsiyeti, vatandaşlığı (tabiiyeti), kişinin hürriyetini tasdik eden ana evrak numarası, vizenin veriliş tarihi, Rusya Federasyonunda izin verilen kalış süresi, Rusya Federasyonuna giriş davetiyesi numarası, veya devlet kurumlarının kararı, vizenin geçerlilik süresi, seyahat amacı, davet eden kurum (davet eden tüzel kişi) hakkında bilgi, vize giriş sayısı.

Diğer ülke vatandaşlığına sahip olan Rusya vatandaşlarının dikkatine!

Bilgilerinize ,‘Rusya Federasyonundan çıkış ve Rusya Federasyonuna giriş kuralları’ Federal kanunun 6. Maddesi uyarınca 15 ağustos 1996  № 114 –FK ‘Rusya Federasyonu vatandaşları RF çıkış ve RF giriş zamanı Rusya vatandaşlığı kimliğini RF sınırları dışında belgeleyen geçerli evrakla gerçekleştiriyorlar’.

Bunun yanı sıra, ‘Rusya Federasyonu vatandaşlığı hakkında’ Federal Kanunun 6. Maddesinin 1 fıkrası uyarınca 31 Mayıs 2002  № 62 FK ‘başka ülke vatandaşlığı olan Rusya Federasyonu vatandaşı, Rusya federasyonu tarafından sadece Rusya Federasyonu vatandaşı gibi kabul görür, Rusya federasyonu veya federal hukukun uluslararası anlaşmalarında öngörülen durumlar hariç. ’

Buna bağlı olarak, yabancı pasaportlara Rusya vizesi almak kesinlikle yasaktır!

Vize kategorileri ile ilgili bilgi

Rusya Federasyonuna giriş ve orada kalma amacına göre yabancı vatandaşlara şu kategorilerde vize verilir : diplomatik, iş, ticari, transit, geçici olarak ülkede ikamet eden kişi vizesi.

Vizenin kaç girişli olmasına dair bilgi

Bir girişli vize RF ziyaret etmek isteyen vatandaşlara,  Rusya Federasyonuna sadece 1 sefer giriş ve 1 sefer çıkış hakkı sağlar.

İki girişli vize RF ziyaret etmek isteyen vatandaşlara,  Rusya Federasyonuna sadece 2 sefer giriş ve 2 sefer çıkış hakkı sağlar.

Çok girişli vize RF ziyaret etmek isteyen vatandaşlara en az iki ve daha fazla Rusya Federasyonunu ziyaret etmek hakkı veriyor. 

Çok girişli vize ile yabancı ülke vatandaşları Rusya Federasyonunda her 180 günde en fazla 90 gün (toplamda veya aralıksız) kalma hakkına sahiptir. Çok girişli vize ile Avrupa Birliği vatandaşları, Anlaşma katılımcısı olanlar, Rusya Federasyonunda her 180 günde en fazla 90 gün (toplamda veya aralıksız) kalma hakkına sahiptir.

Bu kuralın ihlali durumunda yürürlükte olan Rusya Federasyonu mevzuatına uygun olarak Rusya’ya giriş hakkı yasaklanabilir.

Rusya’ da 3 aydan fazla kalmayı planlayan yabancı ülke vatandaşlarının Rusya Federasyonunda geçici kalma ya da ikamet izni başvurusunda buluna bilmeleri için giriş amaçlarına uygun olarak işçi ve ya öğrenci vizesi almaları gereklidir.

Whatsapp
Seçkin
Seçkin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?