trende

Rusya Ticari Vize

Rusya Ticari Vize

Rusya Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya Federasyonuna iş faaliyeti, iş ziyareti, sektörel fuar katılımı, konferans veya seminer katılımı, ticari faaliyet, ticari müzakere amacı ile giden şirket sahibi veya şirket çalışanları Rusya ticari vizesi alarak seyahat etmeleri gerekmektedir. Rusya ticari vizesi başvuruları için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Pasaport
– Pasaportunuz Rusya Seyahatinizin dönüş tarihi itibarı ile en az altı ay daha geçerlilik süresine sahip olmalıdır.
– Pasaportunuzun yırtık olmaması gerekmektedir.
– Pasaportunuza Rusya Vizesinin yapıştırılması için en az 2 tane boş vize sayfası bulunmalıdır.

Fotoğraflar
-2 adet 3.5×4.5 cm ölçülerindeki Fotoğrafı (Fotoğrafların Arka fonu beyaz olmalı ve Fotoğraflar 6 Ay’dan eski olmamalı)

Davetiye
Rusya’ya ticari seyahat yapmak isteyen kişiler için orijinal yada elektronik davetiye gelmesi zorunludur. Davetiyeler Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı onaylı olmak zorundadır. Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı onayı olmadan gönderilen bütün davetiyeler geçersizdir ve ticari vize almak için yeterli değildir.

Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı onaylı davetiyeler çeşitli güvenlik kontrolleri yapıldıktan sonra onaylanmaktadır ve seyahat edecek kişinin seyahat geçmişi ve Rusya giriş-çıkışları önem teşkil etmektedir. Şayet kişi Rusya seyahatleri esnasında herhangi bir problem ile karşılaşmış ise davetiye onayını olumsuz etkileyebilmektedir. Orijinal davetiye ile hemen başvuru yapılabilmekte olup elektronik davetiye Konsolosluk-Büyükelçilik onayından sonra işleme verilebilmektedir.

Ticari vizelerde kalış süresi 1 yıl içerisinde kullanılmak üzere yıl içi 2 periyot olarak 180 günde / 90 gün kalış sağlamaktadır. Bir seferde 90 gün üzeri kalış mümkün değildir. Yıllık vizelerin üzerinde ДЕЙСТВУЕТ 90 ДНЕЙ ИЗ КАЖДЫХ 180 ibaresi yer almaktadır.

Rusya Ticari Vize Başvurusu

Rusya ticari vizesi 3 kategoriden oluşmaktadır:

3 Aylık Tek Girişli Vize: Rusya’ya ticari nedenler seyahat yapmak isteyen Türk vatandaşlarına 1 kere giriş ve 1 kere çıkış hakkı tanımaktadır. Tek girişli vizeyle seyahat tarihi boyunca Rusya’da kalınabilmektedir. Fakat bu zaman 90 günü aşmamalıdır.

3 Aylık İki Girişli Vize: Rusya’ya ticari faaliyette bulunmak için ziyaret edecek Türk vatandaşlarına bu vize türüyle 2 kere giriş ve 2 kere çıkış hakkı sağlanmaktadır. 2 girişli Rusya ticari vizesinin süresi en çok 90 günü aşmamalıdır.

1 Yıllık Çok girişli vize: Bu vize türü Rusya Federasyonu’nu ticari amaçla ziyaret etmek isteyen
Türk vatandaşlarına 2 kere ve fazlası için seyahat etme izni sağlamaktadır. Bu çok girişli vize türü, Rusya’da her 180 gün için 90 günü geçmemek koşuluyla ülkede kalma imkanı sağlamaktadır. Rusya ticari vize başvuruları çok girişli vize kategorisinde olup 1 yıl olarak alınabilir.

Lütfen dikkat!: Çok girişli vizelerle Rusya sınırları içinde kalış süresi her 180 günlük süre zarfında 90 günü geçmemelidir.
Rusya ticari vizesi belli bir süreyi kapsamaktadır ve vize süresinin uzatılma işlemi Rusya’daki makamlardan yapılamamaktadır. Rusya ticari vizesi çalışma vizesinden farklılık içerir. Çalışma her ne kadar ticari bir faaliyet olsa da ticari vize kapsamına girmez. Ticari vizeyi içeren amaçlar iş görüşmeleri, fuar, konferans ve benzeri etkinlik katılımı, iş ortaklığı içinde olan uluslararası şirket görüşmeleri veya faaliyet alanı birbirine yakın firmaların çalışan ve yöneticilerinin yurtdışındaki ticari faaliyetleriyle ilgili etkinlik ve görüşmeleri kapsar.

Vize sonucuna karar veren tek yetkili kurum olan Rusya Konsolosluğu, vizenin niteliğine (giriş sayısı, kalış süresi gibi) karar verme yetkisine de sahiptir. Pasaport bilgilerin benzerliği durumlarda arastırmayı alınması, ve bu tür araştırmaların 3 ila 30 gün arası sürebileceğini dikkate alınması önemlidir. Vize reddi durumunda  bedellerin geri iadesi yapılmaktadır.

Vize Servisimiz sizin doğru evraklarla Rusya Federasyonunun belirlediği kriterler ölçüsünde başvuru yaparak ihtiyacınız olan Rusya ticari vizesini almanızda destek olmaktadır.

Davetiyesi olmayan yolcular için Rusya Ticari Davetiyesi Orijinal yada Elektronik Olarak Vize Servisimiz Tarafından Temin Edilmektedir.

Yabancı uyrukluların Rusya Ticari vize başvurusu

Türkiye’de yaşayan ve daimi veya süreli oturum izni olan vatandaşların yukarıda adı geçen Rusya vizesi için gerekli olan evraklara ikamet belgelerini eklemeleri şartı vardır.

Whatsapp
Seçkin
Seçkin
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?